וידאו

ווינדוס חוגגת 35 שנים: ההצלחות והכשלונות של מערכת ההפעלה ששינתה הכל

מהשלב שבו היא לא היתה ממש מערכת הפעלה, דרך הגירסה שגרמה לאנשים לעמוד בתור ברחוב, ועד לגירסאות שהצליחו לגרום אפילו ליצרניות המחשבים לברוח. אלו הם הרגעים הגדולים והגרועים ביותר בתולדות Windows

“הסוודר המכוער” של מיקרוסופט | מקור: עמוד הטוויטר של מיקרוסופט

תאהבו אותה או תשנאו אותה, מערכת ההפעלה Windows שינתה את האופן שבו העולם חושב על מחשבים. בסוף השבוע האחרון מלאו 35 שנים ליציאת הגירסה הראשונה של ווינדוס, ואין זמן טוב יותר מזה להסתכל אחורה ולהבין כיצד היא השפיעה על עולם המחשבים והטכנולוגיה לנצח, וכן – גם להיזכר בחלק מהכשלונות והבדיחות שבדרך.

בהתחלה היא לא בדיוק הייתה מערכת הפעלה

Windows 1.0 לא הייתה בדיוק מערכת הפעלה כפי שאנחנו מכירים אותה כיום, אלא יותר GUI או ממשק משתמש גרפי ל-MS-DOS. אם עד אז, התענוג של שימוש במחשבים היה שמור לאלו שמסוגלים להקליד פקודות (זוכרים את dir ו-CD?) ולהבין את ההיגיון של מחשבים. Windows 1.0 איפשרה גם לקהל רחב יותר להצטרף לחגיגה. למרות שהיא לא התקבלה באהדה על ידי הקהל או המבקרים, היא היתה מהחלוצות (ביחד עם אפל והמקינטוש) בהנחלת השימוש בעכבר – עוד פיתוח ששינה את האופן שבו אנחנו משתמשים במחשבים.

אבל אם אמרנו שהיא זכתה לקבלת פנים פושרת אצל הקהל, הרי שאי אפשר לטעות בהתלהבות של הפרזנטור של החברה במחווה הזו לערוץ הקניות האמריקאי. אתם אולי מכירים אותו בשם סטיב באלמר.


בשנת 1990 שיחררה מיקרוסופט את Windows 3 (עדיין בארכיטקטורת 16-ביט) עם המון שיפורים לממשק המשתמש, ואיפשרה למפתחים להשתמש בסטים של פונטים דוגמת TrueType בפיתוח האפליקציות שלהם, מה שהקל על תהליך הפיתוח בצורה דרמטית. בנוסף הוצגו לראשונה פיצ’רים כמו גרירה של קבצים (כולל למנהל הדפסה) אבל חשוב מכל – זוהי הגירסה הראשונה של ווינדוס שהגיע עם “שולה המוקשים”. הבאה בתור הייתה Windows NT 3.5, שהציגה את הכיוון החדש של מיקרוסופט שפנתה לראשונה למגזר העסקי עם פיצ’רי אבטחה ושיתוף קבצים, ותמיכה בפרוטוקול התקשורת TCP/IP שמשמש את כולנו עד היום. דרישות המינימום של הגרסאות האלו היו מחשבי 286, אבל ההמלצה היתה על 386 (עם כפתור טורבו).

חידוש נוסף שהביאו גרסאות ה-Windows 3.x הן התקנה בעזרת הכלי החדשני CD-ROM. עם זאת, רוב המשתמשים התקינו אותה עדיין בעזרת דיסקטים בנפח 1.44MB


   

כתבות נוספות

Back to top button